A költségvetés zárszámadásáról szóló vitával folytatódott a parlamenti munka, amelyben a vezérszónokoknak rendelkezésre álló időkeretben Toroczkai László arra hívta fel a figyelmet, hogy már önmagában sem jó a Fidesz által kialakított gyakorlat, miszerint a januártól életbe lépő költségvetéseket már júniusban elfogadják, mert ebben a bizonytalan környezetben lehetetlen ennyivel előre tervezni.
A költségvetések gyakori módosítása hiteltelenné teszi a tervezeteket, ráadásul a bevételek jelentős növekedésével sem sikerült megállítani a költségvetési hiány növekedését. A Mi Hazánk elnöke szóba hozta a maradványkeretet, amelynek köszönhetően a kormány mindig megnöveli a következő év költségvetését.
Emlékezetes, hogy a júniusi vitában Szabadi István éppen ennek a keretnek a terhére érvelt azzal, hogy a tanárok bérének megemelésére még az uniós forrásoktól függetlenül is lenne lehetőség. Tállai András ekkor elismerte, hogy 744 milliárd forint került be a megtakarítási alapba, de mindennek ellenére a hiány 4700 milliárd forint lett – idézte fel Toroczkai, aki szerint a kormány trükközése elfogadhatatlan.
A Mi Hazánk frakcióvezetője felhívta a figyelmet arra, hogy
Magyarországon továbbra is a világon az egyik legmagasabb az ÁFA, amivel a kormány kiszipolyozza a dolgozó magyar embereket, de ezzel egyidejűleg minden létező külföldi multit busásan támogat.
Toroczkai László megjegyezte, hogy abszurd módon az oktatásra a kormány többet költött mint a megelőző költségvetésben, de ebből nem a tanárok, pedagógusok bérét emelték meg, hanem arra költöttek, hogy a felsőoktatás modellváltását finanszírozzák és alapítványokba helyezzenek ki közfeladatokat, valamint a hozzájuk kötődő közpénzeket.
Az egészségügyben kísértetiesen hasonló a helyzet. Az ország itt is többet költött, de nem kórházakra és az egészségügyi dolgozók bérrendezésére ment el az összeg, hanem a koronavírussal kapcsolatos olyan kiadásokra, amelynek nem egyértelműen minősíthetők hasznosnak. Ilyen például a Pfizernek átutalt 140 milliárd, miközben maga a Pfizer elismerte, hogy a fertőzés továbbadásának megakadályozására nem is tesztelték a készítményt, az elajándékozott oltásokról már nem is beszélve, ez szégyen, gyalázat – fogalmazott.
Toroczkai rámutatott, hogy a gazdaságvédelmi alapba befizetett pénzek jelentős része szintén nem a magyar KKV-szektor szereplőire ment el, hanem a pénzügyminisztérium alá tartozó pénzek tőkeemelését finanszírozták belőle annak ellenére, hogy bürokráciacsökkentést ígértek.
“Ebben a költségvetésben sem láttuk a magyar nemzetgazdaság feljesztését, vagy a magyar mezőgazdaság megerősítését”
– zárta felszólalását a pártelnök.
Az ülésnap ITT követhető.
A Twitter– és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!